See eeta on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "alu",
"2": "numeral"
},
"expansion": "eeta",
"name": "head"
}
],
"lang": "'Are'are",
"lang_code": "alu",
"pos": "num",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "'Are'are entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"one"
],
"id": "en-eeta-alu-num-dpLDrTVA",
"links": [
[
"one",
"one"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tai"
}
]
}
],
"word": "eeta"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eeta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "esi"
}
],
"glosses": [
"adessive singular of esi"
],
"id": "en-eeta-et-noun-qIH0rxhR",
"links": [
[
"esi",
"esi#Estonian"
]
],
"tags": [
"adessive",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "eeta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "ἦτα"
},
"expansion": "Ancient Greek ἦτα (êta)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "zeeta",
"3": "theeta",
"4": "Greek letter",
"5": "Ηη"
},
"expansion": "Greek letter\n\n Ηη\n Previous:\n zeeta\n\n\n Next:\n theeta",
"name": "enum"
},
{
"args": {
"1": "fi:"
},
"expansion": "",
"name": "wp"
}
],
"etymology_text": "< Ancient Greek ἦτα (êta)\n Greek letter\n\n Ηη\n Previous:\n zeeta\n\n\n Next:\n theeta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eeta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eeta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eeta",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eet",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Greek letter names",
"orig": "fi:Greek letter names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"eta"
],
"id": "en-eeta-fi-noun-Y5ehQ4-W",
"links": [
[
"eta",
"eta"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːtɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːt̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːtɑ"
}
],
"word": "eeta"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "alu",
"2": "numeral"
},
"expansion": "eeta",
"name": "head"
}
],
"lang": "'Are'are",
"lang_code": "alu",
"pos": "num",
"senses": [
{
"categories": [
"'Are'are entries with incorrect language header",
"'Are'are lemmas",
"'Are'are numerals",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"one"
],
"links": [
[
"one",
"one"
]
]
}
],
"synonyms": [
{
"word": "tai"
}
],
"word": "eeta"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eeta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "esi"
}
],
"glosses": [
"adessive singular of esi"
],
"links": [
[
"esi",
"esi#Estonian"
]
],
"tags": [
"adessive",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "eeta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "ἦτα"
},
"expansion": "Ancient Greek ἦτα (êta)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "zeeta",
"3": "theeta",
"4": "Greek letter",
"5": "Ηη"
},
"expansion": "Greek letter\n\n Ηη\n Previous:\n zeeta\n\n\n Next:\n theeta",
"name": "enum"
},
{
"args": {
"1": "fi:"
},
"expansion": "",
"name": "wp"
}
],
"etymology_text": "< Ancient Greek ἦτα (êta)\n Greek letter\n\n Ηη\n Previous:\n zeeta\n\n\n Next:\n theeta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eeta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eetaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eetattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eetoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eetoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eeta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eeta",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eet",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Ancient Greek",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːtɑ",
"Rhymes:Finnish/eːtɑ/2 syllables",
"fi:Greek letter names"
],
"glosses": [
"eta"
],
"links": [
[
"eta",
"eta"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːtɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːt̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːtɑ"
}
],
"word": "eeta"
}
Download raw JSONL data for eeta meaning in All languages combined (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.